• En Uygun Tabelacı & Reklamcıyız
  • İletişim : 0212 777 94 94

Totem Tabela Nedir? Nerelerde Kullanılır?

Totem tabelalar, diğer tabelalardan farklı olarak çok büyük ve gösterişli bir görünüme sahiptirler. Büyük ve gösterişli olmalarının yanı sıra aynı zamanda ışıklı ve ışıksız farklı çeşitleri vardır. Kullanılan malzeme, ışıklandırma ve tasarım gibi özellikler müşterinin istekleri doğrultusunda düzenlenebilir. Totem tabelanın güneş enerjisi sitemiyle çalışan modelleri de vardır. Daha çok şehir merkezlerinden uzak noktalarda konumlandırılırlar. Bunun başlıca sebeplerinden bazıları; seyahat halindeki insanların rahatça fark edebileceği bir reklam, tanıtım ve yön belirtmek gibi işlevlere sahip olmasıdır. Merkezi konumlarda da totem tabela örneklerine rastlanabilir. Totem tabela; benzin istasyonları, gayrimenkul danışmanlıkları, restoranlar, kuaförler, berberler, fırınlar, AVM’ler, seyahat firmaları, oto yıkamacılar, tekstil firmaları gibi birçok farklı işletme tarafından yoğunlukla tercih edilen bir tabela çeşididir.

Totem Tabela Nasıl Yapılır?

Tabelanın yerleştirilme aşamasından önce tasarım aşaması gelir. Öncelikle tasarımsal faaliyetler gerçekleştirilir ve müşterinin istediği doğrultuda bir yol izlenir. Daha sonrasında grafik tabanlı işlemler uygulanır. Bilgisayar destekli çalışan metal kesici aletler kullanılarak, ortaya çıkarılan grafik alüminyum tabakalara geçirilir. Şekil yönünden istenen duruma gelene kadar kesim işlemleri devam eder. Yükseklik ayarlamaları yapılır ve daha sonrasında fırın boya denilen bir yöntemle totemin boyama işlemi yapılır. Eğer ışıklandırma isteniyorsa tabelanın içerisine ışıklandırmayı sağlayacak elektriksel sistem konulur. Eğer tabelanın sağlam olması isteniyorsa yere oturan bacak kısmı kalın ve geniş şekilde yapılır. Ayrıca tabelanın ayakta durabilmesini kolaylaştırmak adına destekleyici birtakım malzemeler kullanılabilir.

Totem Tabela Yaptırmadan Önce Nelere Dikkat Edilmeli?

Yerleştirileceği konum önceden ayarlanmalı ve ölçüler ona göre alınmalıdır. Tabela yerleştirilmeden önce konulacağı zemine beton dökülmesi tabelanın yere tutunmasını güçlendirecektir. Bu sayede en sert hava koşullarında, deprem gibi doğal afetlerde ve zamana bağlı aşınma gibi doğal faktörlere karşı çok daha dayanaklı bir hale gelecektir. Bir diğer dikkat edilmesi gereken nokta ise kullanılan malzemelerin kalitesidir. Kaliteli ve dayanıklı malzemeler eksiksiz bir şekilde kullanıldığı takdirde tabela çok daha dayanıklı ve uzun ömürlü bir hale gelecektir.

Neden Totem Tabela Kullanmalıyım?

Bu tabela, büyük ve insan gözü tarafından kolaylıkla fark edilebilen bir yapıya sahip olduğundan dolayı işletmelerin reklam yüzü olarak oldukça iyi bir performans ortaya koyar. Ayrıca uzun ömürlü olmasından kaynaklı fiyat bazında pahalı gibi gözükse de aslında oldukça ekonomik tabelalardır. Büyük ve dikkat çekici olması bakımından epey akılda kalıcıdır. Farklı renkler bir arada kullanıldığında keyifli bir görüntü sunduğu için insanlarda merak uyandıran bir tabeladır. Reklamasyon amaçlı çoğu sektörde kullanılmasından ne kadar etkili bir tanıtım aracı olduğu rahatça anlaşılabilir.

Totem Tabela Fiyatları Nasıl Hesaplanır?

Fiyatın hesaplanması sürecinde fiyata etki eden birçok faktör mevcuttur. Yazının uzunluğu arttığı takdirde kullanılan malzeme de aynı ölçüde artacağı için fiyatı değiştiren faktörlerden biridir. Totem tabelanın logo içermesi aynı şekilde fazladan malzeme kullanılacağı için fiyatı etkileyen bir faktördür. Logolarda farklı ebatlar kullanılabildiği için logo boyutu büyüdükçe fiyat da aynı oranda etkilenmektedir. Totem tabela fiyatına etki eden bir diğer faktör ise ışıklandırmadır. Harflerin ışıklı veya ışıksız olması fiyatı doğrudan etkiler. Aynı zamanda harflerde kullanılan malzeme de fiyata yansımaktadır. Harf malzemesi olarak genellikle pleksi, gümüş krom, gold krom, fileli, lamplex malzemeleri kullanılır. Harfin yapımında kullanılan malzemenin çeşidi gibi harfin yüksekliği de önem teşkil etmektedir. Daha büyük bir harf için daha fazla malzeme kullanılacağından fiyatı da etkileyecektir. Zemin seçimi de fiyat konusunda etkilidir. Zeminsiz, kompozit zemin, pleksi zemin gibi seçenekler mevcuttur. Yüksekliğin kaç metre olduğu da fiyata yansıyan özelliklerden biridir.

× WhatsApp Teklif İste